Аутизм

Ранній дитячий аутизм: причини, симптоми, стадії і лікування

Ранній аутизм у дітей – вроджена патологія, яка характеризується порушенням психічних функцій і складнощами у взаємодії з оточуючими. За розладів аутичного спектра (РАС) дитина проявляє нездатність контактувати з іншими людьми, не цікавиться іграшками, уникає дотиків. Часто захворювання супроводжується розумовою відсталістю та уповільненням мовленнєвого розвитку, порушенням моторики.

За статистикою, патологію виявляють частіше у хлопчиків, діагностується РАС до 5 років, але перші ознаки помітні вже в дитинстві. Тому батькам важливо знати перші симптоми розладу, адже що раніше поставлено діагноз, то ефективнішою буде корекція поведінки з використанням медикаментозної терапії та спеціальних педагогічних і психологічних методик.

Симптоми дитячого аутизму

Ранніми ознаками аутичного розладу є порушення комунікативних здібностей. Дитина не відгукується, коли до неї звертаються, не реагує на своє ім’я, не простягає до матері руки, не посміхається.

Пізніше з’являються характерні симптоми:

  1. Однотипні рухи – безцільна ходьба по одній лінії, розмахування руками, обертання на місці. Також дитина з РАС може довго перебувати в одному положенні в стані апатії або проявляє агресію, намагається завдати собі травму.
  2. Інтерес до однієї іграшки або її деталі. Це може бути складання і розбирання пірамідки, гра з колесом від машинки, викладання предметів в один ряд. При цьому нові іграшки, зокрема яскраві, музичні, дитину не цікавлять.
  3. Діти з аутизмом не дивляться мультфільмів, не слухають казки та колискові, не відгукуються, коли до них звертаються на ім’я. Особливістю є індивідуальний інтерес до якогось побутового предмета, наявність надцінних речей.
  4. Відсутність комунікації з іншими дітьми, домашніми улюбленцями. За РДА дитина не помічає присутності людей, абстрагується від них, прагне самотності, практично не проявляє емоцій.
  5. Розумова відсталість, відсутність навичок самообслуговування спостерігається приблизно у 0,2% пацієнтів. Відзначаються неадекватні реакції на звуки, світло, дотики. Порушується дрібна моторика.

Мовленнєвий розвиток у дітей аутистів першого року життя має особливості, на які батькам необхідно вчасно звернути увагу. Відсутній лепет, звуконаслідування, знижена реакція на звернення. Пізніше дитина не використовує особистих займенників і говорить про себе в третій особі, відмовляється навчатися. Фізичний розвиток у пацієнтів з раннім дитячим аутизмом не відрізняється від норми, але в них частіше спостерігаються порушення травлення.

Причини раннього дитячого аутизму

Не існує єдиної думки щодо причин аутичного розладу в дітей. Значну роль відіграє спадковість і генетичні порушення. Розвиток захворювання пов’язують із патологіями вагітності, що призводять до розладів у функціях ЦНС плода. Причиною таких порушень можуть бути:

  • несприятлива екологічна обстановка;
  • вживання деяких лікарських препаратів;
  • куріння;
  • вживання алкоголю;
  • внутрішньоутробні інфекції;
  • важкий токсикоз вагітності;
  • родові травми;
  • імунні та гормональні зміни.

Аутизм спостерігається і в дітей, які страждають хромосомними захворюваннями: при синдромі Дауна, Мартіна-Белла, порушенні обмінних процесів.

Ранний детский аутизм: причины, симптомы, стадии и лечение

Фактори ризику

Дослідження доводять, що спадковість є одним із головних чинників, які збільшують ризик народження дитини з аутизмом. Якщо в сім’ї були випадки аутизму, 2-3% первістків народжуються з подібними відхиленнями від норми, для другої дитини ризик розвитку патології становить понад 8%.

Класифікація: види дитячого аутизму

РДА входить до групи захворювань, за яких значно порушена здатність до спілкування, страждає мовленнєвий і психічний розвиток. Залежно від тяжкості стану та основних симптомів аутизм у дітей поділяється на такі види:

  1. Значні загальні порушення. Дитина може, але не хоче говорити, уникає соціальних контактів, має слабкі навички самообслуговування, здійснює одноманітні рухи. При цьому відзначається відстороненість, апатія, відсутність емоцій, розумова відсталість.
  2. Спілкування порушене меншою мірою, діти здатні йти на діалог, хоча й шляхом повторення окремих фраз. Зміни стосуються психічного стану і проявляються у вигляді агресії, у прагненні завдавати собі травм.
  3. Наявність комунікаційних проблем, складнощів у вираженні емоцій і почуттів за високого рівня IQ. Такі діти володіють значними знаннями і прагнуть до успіху. Їхня відмінність від здорових однолітків полягає в небажанні докладати якихось зусиль у навчанні, якщо це не стосується безпосередньо сфери їхнього інтересу.
  4. Соціальні контакти порушені незначною мірою, дитина може спілкуватися, взаємодіяти, але швидко стомлюється, не може сконцентруватися на заняттях, прагне самотності. Зовні діти можуть виглядати як надмірно сором’язливі, але виявляють високих показників розумового розвитку та досягають успіхів у творчості.

Ранній дитячий аутизм можна класифікувати і за характером дезадаптації:

  • гіперзбудливі діти з порушеним почуттям самозбереження – відкидання;
  • повна відсутність потреби в спілкуванні, складнощі із самообслуговуванням – відчуженість;
  • наявність надцінних прихильностей до предметів і речей, занять, своєрідність фантазії – заміщення;
  • лякливість, депресивний стан, вразливість, швидкі зміни настрою, неприйняття нового – надгальмівність.

Патологія також входить до групи захворювань поряд із синдромом Аспергера, атиповим аутизмом, синдромом Ретта.

Ранній дитячий аутизм: діагностика

Для правильного встановлення діагнозу необхідне обстеження у психіатра, невролога, педіатра. Крім опитування батьків, проводиться спостереження за дитиною з метою виявлення наявних форм відхилень і ступеня їх вираженості. При цьому необхідно виключити інші захворювання зі схожою клінічною картиною:

  • затримка психічного розвитку;
  • шизофренія;
  • парааутизм;
  • олігофренія;
  • деприваційні розлади.

Під час обстеження можуть бути призначені додаткові дослідження:

  • МРТ;
  • електроенцефалографія;
  • КТ головного мозку.

Обов’язкова консультація генетика. За наявності розладів травлення, характерних для деяких форм дитячого аутизму, призначають консультацію гастроентеролога, невролога, у разі порушення мовлення – логопеда.

Ранний детский аутизм: причины, симптомы, стадии и лечение

Можливі ускладнення

Без лікування стан дитини погіршується з віком. Після 5-6 років спостерігається повна відмова від спілкування, затримка мовлення та розумового розвитку. Можуть виникнути такі ускладнення, як судоми, нічні кошмари, зниження больової реакції. У дитини з РАС відсутнє почуття самозбереження, страху перед небезпекою або, навпаки, посилюються фобії. Можливе повне відторгнення тактильного спілкування або потреба в постійному фізичному контакті.

Лікування РДА

Терапія в разі аутизму включає застосування заходів, які посилюють інтерес до навколишнього світу і того, що відбувається навколо, допомагають налагодити спілкування з іншими людьми. Лікування підбирається в кожному клінічному випадку індивідуально залежно від ступеня вираженості, форми відхилення і може включати такі методи:

  1. Робота з психологом, який навчає навичок комунікації, взаємодії з батьками, дорослими, ровесниками. Оскільки в дітей з аутизмом порушено сприйняття чужих емоцій, співчуття, співпереживання, терапія допомагає краще розпізнавати емоції інших людей.
  2. Педагогічні прийоми, які поповнюють словниковий запас дитини, спрямовані на формування абстрактного мислення.
  3. Арттерапія, аудіо-вокальні заняття, ігротерапія, масаж, спеціальна лікувальна фізкультура.

За необхідності використовують лікарські препарати: антидепресанти, нейролептики, седативні, а також дієту з високим вмістом вітамінів, молочних продуктів, глютену.

Профілактика РАС

Оскільки ранній дитячий аутизм є вродженим, методи профілактики зводяться до консультації генетика на етапі виношування плода. Слід враховувати, що під час вагітності після 40 років збільшується ризик народження дитини з даною патологією. Варто також уникати провокуючих чинників: шкідливого впливу навколишнього середовища, нікотину, алкоголю. У разі підозри на розвиток аутизму необхідна якомога більш рання корекція та спостереження у психіатра.

Прогноз при дитячому аутизмі

Залежить від стадії та тяжкості перебігу захворювання. Сучасні способи лікування дають змогу досягти значного поліпшення когнітивних здібностей і навичок спілкування. Складним є підлітковий період, коли симптоми РДА можуть посилюватися, а підліток відчуває себе ізольованим. Після статевого дозрівання нерідко відзначаються загальні поліпшення, адаптація в соціумі, але зі збереженням деяких особливостей поведінки та психіки.

Якщо ви помічаєте у малюка ознаки аутизму або вже маєте встановлений діагноз і хочете пройти ефективне лікування РАС, звертайтеся в нашу клініку. Ми пропонуємо допомогу компетентних фахівців з великим досвідом корекції подібних проблем, а також використовуємо сучасні методи, що забезпечує сприятливий прогноз і відмінні результати лікування.

Автор:

Сторожук Марія Вікторівна

Співзасновник, психолог, сертифікований фахівець методу біоакустичної корекції

Задати питання або записатися на прийом

Запитати в Viber

Запитати в Telegram

Запитати в Facebook

Спробуйте стікерпаки нашого центру

перейдіть за посиланням для завантаження

О центре