Синдром Аспергера
Синдром Аспергера – це термін, який іноді використовується для опису порушення розвитку, що є частиною розладу аутистичного спектра (РАС). Людям із цим типом РАС, як правило, важко спілкуватися з іншими людьми в соціальному плані. Вони зазвичай дотримуються дуже специфічного розпорядку, мають вузьке коло інтересів і діють повторюваними способами, наприклад, плескають у долоні.
Лікарі іноді називають синдром Аспергера “високофункціональним” типом РАС, що означає, що його симптоми, як правило, не такі серйозні, як інші види розладів аутистичного спектра.
Історія синдрому Аспергера
Синдром Аспергера було названо на честь Ганса Аспергера, лікаря з Відня за часів правління нацистської партії. У 1940-х роках Аспергер був першим, хто звернув увагу на структуру соціальних проблем у деяких дітей, які перебували під його опікою, яка тепер визначає цей розлад. Більша частина інформації, яку сьогодні знають експерти про синдром Аспергера, отримана з робіт Ганса Аспергера.
Дехто стверджує, що Аспергер створив мову для опису дітей із вищим рівнем аутизму, щоб врятувати їх від нацистської політики. Але нові дослідження показують набагато складнішу картину того, як цей ярлик нашкодив людям і навіть призвів до смерті деяких дітей.
Симптоми синдрому Аспергера
Симптоми Аспергера проявляються в ранньому віці. Більшість діагнозів ставлять у віці від 5 до 9 років, хоча деякі люди до того, як їм ставлять діагноз, стають дорослими. Немає двох людей з однаковими симптомами. Але вони зазвичай пов’язані з емоційними, комунікативними та поведінковими навичками.
Люди з розладом можуть:
- Випробовувати труднощі із зоровим контактом
- Почуватися та поводитися ніяково в соціальних мережах
- Випробовувати труднощі з відповіддю людям у розмові
- Не брати до уваги соціальні сигнали, які інші люди вважають очевидними
- Не розуміти, що означає вираз обличчя
- Показувати мало емоцій
- Говорити рівним, роботизованим тоном.
- Багато говорити на одну тему, наприклад, про каміння або футбольну статистику.
- Повторювати слова, фрази або рухи
- Не любити змін
Симптоми Аспергера в дорослих
Жодні симптоми не є специфічними для дорослих, хоча деякі з них трапляються частіше, у тому числі:
- Незграбність
- Слабкі мовні навички
- Одержимість однією темою
- Соціальні труднощі, труднощі в соціальній адаптації
- Гіперчутливість