Развитие речи детей

Розвиток мови дітей у дошкільнят: як розвинути правильну та грамотну мову?

Дитина самостійно вчиться говорити. Вона чує слова від батьків та інших родичів, а потім намагається їх повторити. Від моменту вимови перших слів до чіткого мовлення з логічно побудованими реченнями проходить кілька років. На розвиток мовлення дитини-дошкільника впливають різні чинники. Так, батьки часто сунуть у руки чаду гаджет із мультфільмами або іграми, а потім б’ють на сполох перед школою або навіть у початкових класах, коли виникають явні проблеми з мовленням. Але важливо знати, що краще займатися вимовою на регулярній основі, щоб посприяти розвитку правильної та грамотної мови.

Що впливає на розвиток мовлення дитини?

Кожна дитина має індивідуальні особливості, але виділяють чотири основні чинники, які впливають на розвиток мовлення дитини-дошкільника:

  1. Особливості будови мовленнєвого апарату. Певні вроджені порушення можуть негативно впливати на вимову. Деякі аномалії педіатр або неонатолог може помітити ще під час першого огляду після народження, а інші виявляються лише до 3 років, коли проявляються відхилення у зв’язному мовленні.
  2. Фізіологія. На мовлення дошкільника впливає і фізіологічний розвиток, особливо дрібна моторика. Ігри з дрібними предметами, ліплення та інші заняття допомагають швидко та чітко заговорити.
  3. Взаємодія з оточуючими людьми. Постійні розмови з родичами допомагають розвитку мовлення та збагаченню словникового запасу. Не можна сюсюкатися! Усі слова важливо вимовляти чітко і правильно, щоб малюк вчився одразу їх правильно вимовляти.
  4. Емоційний фактор. Дитині важливо відчувати емоційний зв’язок із батьками. Вона посміхнулася, слід посміхнутися у відповідь, як, утім, відповідати на будь-які інші дії. Так у сім’ї формується сприятливий психологічний клімат, а тому дитина правильно розвивається в усіх напрямках.

Фізіологічні відхилення можна коригувати за допомогою спеціальних вправ або хірургічних втручань, але не менш важливим є контакт батьків з малюком, загальна ситуація в сім’ї, психологічна обстановка.

Найпопулярніші проблеми розвитку мовлення в дошкільнят

У багатьох дітей дошкільного віку спостерігаються такі утруднення та відхилення розвитку мовлення:

  1. Недостатній запас слів. Кра. Зазвичай до 5-6 років дитина знає до 3000 слів, а до 7 років її словниковий запас збільшується ще на 500 слів. Цього достатньо для спілкування з дорослими на рівних, ведення розмови на абстрактні теми.
  2. Труднощі під час побудови діалогу. Необхідно будувати зрозумілі та розгорнуті запитання, давати стислі або докладні відповіді. Якщо дитина не вміє ставити запитання, у неї можуть виникнути труднощі у спілкуванні.
  3. Ситуативне мовлення. Односкладові речення – норма для дітей 2-3 років. У міру дорослішання словниковий запас збільшується, а дитина вчить будувати складні речення. Якщо до 5 років вона розмовляє реченнями з 2-3 слів, це привід звернутися до фахівця.
  4. Вживання сленгових слів. Слова-паразити і нелітературні вирази дитина дізнається із зовнішнього світу. Почути їх вона може не тільки від родичів, а й з телевізора, комп’ютера, смартфона, тому важливо обмежувати час користування гаджетами. Іноді слова-паразити з’являються в мовленні після спілкування з іншими дітьми в садку або на дитячому майданчику. Якщо почули нелітературні вирази, не сваріть дошкільника, а поясніть, чому це слово не можна використовувати.
  5. Труднощі зі складанням монологу. Щоб навчитися вести грамотні монологи, дітям потрібно вчитися переказувати. До 4 років ця навичка не потрібна, але у віці 5-7 років дитина повинна вміти розповісти історію, що сталася з нею, або переказати казку. Це також допомагає розвинути усне мовлення. За відсутності цієї навички у школярів виникають труднощі з навчанням.
  6. Неможливість наведення аргументів. Важливо вміти обґрунтовувати свою точку зору. І хоча ця навичка складна, вона допомагає комунікації дитини, адаптації в колективі. За її відсутності збільшується ризик розвитку комплексів, появи труднощів з успішністю.
  7. Проблеми з вимовою звуків і погана дикція. Якщо дитина відвідує дитячий садок, на проблеми дикції звертають увагу вихователі, логопед. Інакше йдуть справи з “домашніми” дітьми, з якими ніхто не займається дикцією. У початкових класах неправильна вимова звуків може позначитися на процесі навчання і призвести до появи комплексів, складнощів із комунікацією.

Зверніть увагу! Щоб зрозуміти, чи є у дошкільника проблеми з мовленням, можна влаштувати невеликий тест. Попросіть його розповісти історію, яка з ним трапилася сьогодні або вчора. Оцініть розповідь, які слова використовує дитина, відмінки та відмінювання, послідовність.

Якщо в сина чи доньки є проблеми з дикцією, важливо не відкладати візит до логопеда. Своєчасне звернення до фахівця дає змогу коригувати наявні порушення та запобігти складнощам у навчанні в школі або розвитку комплексів.

Читайте також: Хто такий логопед і навіщо він потрібен?Развитие речи детей

Основні техніки для розвитку мовлення

Багато батьків хочуть знати, як розвинути мовлення в дитини. Існують різні методики і прийоми, які використовують професійні педагоги та логопеди, але підходять вони і для застосування вдома. Найчастіше практикуються такі техніки:

  1. Бесіда та діалог. Під час розмови з дитиною необхідно використовувати інтонації, міміку, жестикуляцію. Під час ведення діалогу слід ставити конкретні запитання. Вони можуть бути короткими або розширеними. Бажано, щоб відповіді були максимально розгорнутими. Іноді дитині потрібно ставити уточнювальні запитання.
  2. Читання казок, віршів, оповідань. Важливо не тільки читати казки та різні твори, а й після прочитання ставити дитині різні запитання (чи правильно вчинив герой, чому він так вчинив тощо). Так їй буде простіше оцінювати почуте, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки тощо.
  3. Складання розповіді. Замість того, щоб шукати спеціальні заняття, що розвивають мовлення, варто запропонувати дитині скласти розповідь. Почати слід з описових оповідань, коли дошкільник описує якийсь предмет, побачену тварину, рослину тощо. Важливо допомагати дитині, ставити навідні запитання. Також можна складати розповідь за однією або кількома сюжетними картинками. Складання розповідей допомагає навчитися викладати думки послідовно, використовувати синоніми, розширити словниковий запас.
  4. Переказ. Необхідно прочитати невелику розповідь або казку, а потім попросити дитину переказати її. Складність тексту має відповідати віку малюка. Поступово варто підбирати складніші та довші розповіді.
  5. Мовні вправи. Вони спрямовані на навчання правильної вимови звуків і слів. Сюди можна віднести й імітацію голосів тварин, і підбір прикметників до предмета, і додавання дієслова до іменника. Добре розвивати мовленнєві функції допомагає заучування скоромовок.
  6. Розвиток дрібної моторики. Дрібна моторика тісно пов’язана з роботою головного мозку та мовленням. Розвивати дрібну моторику допомагає перебирання дрібних предметів. Це можуть бути спеціальні сортери, звичайні ґудзики, крупа тощо. Поліпшити координацію рухів допомагають ігри з конструкторами, пальчикові фарби, ліплення, малювання.

Для розвитку мовлення в дитини мають використовуватися різні методики. Тільки їх грамотна комбінація допомагає досягти хороших результатів. Складність занять має відповідати віку малюка, його навичкам. Систематична робота допомагає дитині освоїти мовлення, що надалі дасть їй змогу комфортно взаємодіяти в соціумі.

Корисні вправи для розвитку мовлення в дошкільника

Розвивальні ігри для розвитку мовлення можна проводити вдома. Нижче наведено кілька цікавих варіантів.

“Бесіда за картинкою”

Оберіть яскраву, бажано сюжетну картинку. Вправу рекомендується робити під час читання або складання пазлів у вигляді захопливої гри. Розпочати бесіду можна з різних запитань: що, куди, навіщо, хто тощо. Щоб простіше було підштовхнути дитину до бесіди, використовуйте допоміжні фрази. Якщо малюкові складно відповісти на якесь запитання, дайте підказку. “Бесіда за картинкою” допомагає розвивати зв’язне мовлення й абстрактне мислення. У процесі виконання вправи малюк дізнається нові слова і фрази, вчиться використовувати різні мовні форми.

“Інтерв’ю”

Вправи, що розвивають мовлення, можуть позитивно впливати й на інші навички дитини. Приміром, гра “Інтерв’ю” добре розвиває також соціальні навички. Суть вправи зводиться до такого:

  1. Запропонуйте дитині побути в ролі професійного журналіста. Ви можете бути відомим вченим, письменником, актором.
  2. Допоможіть дошкільнику підготувати запитання.
  3. Відповідайте на них розширено та детально.

Гру можна використовувати багато разів, достатньо просто змінити тему.

“Опиши предмет”

Якщо “Інтерв’ю” підходить для дітей віком від 4 років, то в гру “Опиши предмет” можна грати з 2-3 років. Потрібно вибрати будь-який предмет (або взяти картинку). Дитина має сказати, яку форму він має, якого кольору, який на смак, що робить тощо. Список запитань залежить від віку сина чи доньки.

“Придумай слово”

Вправа полягає в тому, що вам потрібно вибрати один звук і запропонувати дитині назвати слова, які на нього починаються. Що більше слів, то краще. Згодом завдання можна ускладнити, наприклад, запропонувати придумати слова з обраним звуком у середині або наприкінці.

Читайте також: Дошкільні заняття: у що погратися з дитиною 5-6 років удомаРазвитие речи детей

Користь читання для розвитку мовлення

Обов’язково потрібно читати книжки разом із дитиною. Читання казок малюкам – один із чинників, що допомагають розвивати мовлення. Книжки допомагають розширювати словниковий запас, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, розвивати уяву тощо.

Читати книжки важливо з інтонацією, паузами, передавати емоції, щоб зацікавити дитину, залучити її до процесу. Батьки можуть вставляти ім’я сина чи доньки у вірші, просити закінчити речення або іншими способами підігрівати інтерес.

Не менш важливо обирати книжки з урахуванням уподобань дошкільника, щоб йому було цікаво слухати. Після прочитання слід разом подивитися ілюстрації, обговорити їх. Обов’язково потрібно поставити дитині запитання за прочитаним текстом, влаштувати обговорення на тему “погано – добре” та ін.

Зверніть увагу! Читайте дошкільнику потішки. У них багато слів, які не використовуються в житті. До того ж вони допомагають запам’ятати послідовність дій.

Оскільки дитяче розвивальне мовлення формується під впливом почутого, не варто обмежуватися читанням казок. Спробуйте прочитати уривок твору Пушкіна, Лермонтова чи Єсеніна. Після попросіть дитину пояснити, що вона зрозуміла. Незрозумілі моменти поясніть простими словами.

Якщо дитина навчилася читати, батьки мають бути активними слухачами. Важливо обговорювати прочитане, ставити запитання, давати характеристику героям. Обговорення чинить вагомий вплив на розвиток мовлення, допомагає розширити запас слів, навчитися їх використовувати в реченнях.

Висновки та поради фахівця

Формування мовленнєвих функцій дошкільника залежить від різних чинників, але здебільшого – від спілкування з близькими людьми, психологічної атмосфери в домі. Важливо постійно спілкуватися із сином чи донькою, вчити будувати діалог, монолог.

Заняття, що розвивають мовлення дитини, потрібно проводити на регулярній основі та обов’язково в ігровій формі, так дошкільник активніше та з цікавістю бере участь у процесі. Прості вправи та читання книжок сприяють формуванню правильного та грамотного мовлення. Також можуть використовуватися різні методики, наприклад, глинотерапія.

Якщо в дитини недорікувате мовлення або проблеми з дикцією, зверніться в наш медичний центр. Ми розвиваємо мовлення дошкільнят за допомогою сучасних методик, використовуючи комплексний підхід.

Автор:

Сторожук Олександр Михайлович

CEO DV clinic, психофізіолог

Задати питання або записатися на прийом

Запитати в Viber

Запитати в Telegram

Запитати в Facebook

Вартість

Консультація лікаря невролога вищої категорії консультація 45 хв 900 грн
Заключна консультація психофізиолога для оцінки проміжного результату, та корекції програми консультація 30 хв 500 грн
Консультація психофізіолога (деталізована росшифровка ЕЕГ, аналіз МРТ, доплерографії та супутніх аналізів) консультація 45-60 хв 890 грн
Консультація лікаря психіатра консультація 30 хв 1500 грн
Консультація логопеда-дефектолога консультація 45 хв 800 грн
Консультація нейропсихолога (нейропсихологічна діагностика, консультація, заключення) консультація 45-60 хв 800 грн
Первинна консультація по сенсорній інтеграції консультація 60 хв 800 грн
Консультація дитячого психолога консультація 50-60 хв 600 грн
Консультація когнітивно-поведінкового терапевта консультація 50 хв 800 грн
Консультація психолога у напрямку Позитивна психотерапія за Н. Позешкіан (підліток) консультація 50-60 хв 600 грн
Консультація психолога у напрямку Позитивна психотерапія за Н. Позешкіан (дорослий) консультація 50-60 хв 800 грн
Сімейне консультування консультація 90 хв 1500 грн
Консультація АВА терапевта консультація 60 хв 800 грн

Спробуйте стікерпаки нашого центру

перейдіть за посиланням для завантаження

О центре